Сбъдването на една мечта: Пътят от гетото до Хипократовата клетва

Първата публикация за Мирослав Ангелов откриваме през далечната 2011 година в рубриката ЛИЧНИТЕ ИСТОРИИ НА РОМСКИТЕ СТУДЕНТИ В МЕДИЦИНСКИТЕ УНИВЕРСИТЕТИ на сайта amalipe.bg

Запознайте се с Миро….

- Миро разкажи ни за твоя път в образованието. През какви трудности си преминал през всичките години в училище после в университета и успехите разбира се, с които може да се похвалиш?

Прочетете отговорите


- Винаги съм знаел, че ще се занимавам в бъдеще със здравеопазване и винаги мечтата ми е била да бъда лекар още от съвсем малък и всячески съм се стремял да постигна тази мечта. Било ми е трудно, защото съм завършил в кварталното циганско училище, след това трябваше да премина в друго училище, и след това трябваше да се явя на кандидат-студентски изпит. Малко преди изпитите почина майка ми и тогава мотивацията ми беше снижена, след което намерих някакви сили, явих се на кандидат-студентски изпити и бях приет в медицински колеж ‘’Йорданка Филаретова’’ - София. Завърших отлично и след това работих известно време по специалността като лаборант. След това се явих на едни кандидат - студентски курсове, организирани от Фондация “Здравни проблеми на малцинствата”, при което бях подготвен добре за кандидатстването в университета. Исках специалност „Медицина“. Явих се и на общо основание бях приет “Медицина” в три медицински университета. Избрах да запиша в София и в момента съм студент IV-ти курс. Винаги ми е било трудно, но трудностите винаги са ме привличали и са ми давали повече мотивация. В момента също изпитваме трудности в обучението, но такъв е пътят на един бъдещ лекар. Мотивацията ни се повишава, защото знаем, че с нашето образование в бъдеще ще подпомогнем здравната система, която е не само за ромската общност, а за обществото ни като цяло.

- Какви са плановете ти за бъдещето и кариерата?

- В бъдеще предвиждам да завърша успешно образованието си, в момента се справям добре благодарение на стипендиантската програма. Надявам се като завърша образованието си като лекар да специализирам кардиология, магистратура като лекар. После се виждам не като кабинетен лекар, а като лекар, който работи между хората и споделя техните проблеми, и общо взето искам да има динамика. Едно различно ежедневие, добро развитие и практикуване в България.

- А какво ти дава мотивация да продължиш да се развиваш?

- Мотивацията ми по скоро е на лична основа. Тя е свързана с това, че много голяма част от хората търпят бичовете на сърдечно - съдовите заболявания и въобще досегът до хората, работата с тях, това да ги изслушаш, и да бъдеш част от техните съдби и истории, и усета, и вътрешната мотивация, че можеш да им помогнеш, са все водещи неща за моята мотивация.

Втората публикация е като разказ с продължение и … щастлив край. Репортажът е на Кристина Газиева в новините на бТВ

Сбъдването на една мечта: Пътят от гетото до Хипократовата клетва

Загубил родителите си заради сърдечно-съдови заболявания и отгледан от баба си, днес д-р Мирослав Ангелов е кардиолог

Когато преди години се срещнахме с Мирослав, той беше студент по медицина в първи курс. Момче от ромски произход, отгледано от баба си, момче с големи мечти и амбиции.

„Аз още отсега знам с какво искам да се занимавам и това определено е кардиология”, ни сподели Миро още през 2012 г.

И така бързал с мечтата си, че още преди дипломирането му го откриваме в клиника по кардиология. Работи от сутрин до вечер и сбъдва мечтата си.

„Никога не съм си помислял да се отказвам. Винаги съм знаел, че искам да бъда лекар и не съм си представял, че нещо друго мога да работя”, споделя д-р Мирослав Ангелов.

В момента д-р Ангелов е част от екипа на кардиологичното отделение на столичната болница „Св. Анна“.

Продължението във видеото ТУК


Българин в борда на едно от най-влиятелните медицински списания в света 

Д-р Александър Сираков от Референтния център по мозъчно-съдови заболявания в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ беше избран за член на Editorial Board на едно от най-влиятелните медицински списания в света (в областта на мозъчно-съдовите заболявания) – Interventional Neuroradiology.  Главен редактор на списанието е японският професор Masaki Komiyama. Всички останали членове на борда са световноизвестни професори и доценти. Сред тях са президентът на Световната федерация на интервенционалните невротерапевти (WFINT) и президентът на Европейската асоциация за неврорентгенология (ESNR) и вицепрезидентът на Европейската асоциация по минимално инвазивни невроендоваскуларни процедури (ESMINT). 28-годишният д-р Сираков е не просто първият българин, който успява да достигне толкова висока позиция в елитно медицинско списание, но и единственият член на управителното му тяло на такава възраст. Българският лекар отговаря за раздел „Аневризми и съдови малформации“. Това означава, че той има последната дума за публикациите на светила като проф. Ханс Хенкес и проф. Шарбел Монайе, които познаваме от съвместните им операции с проф. Станимир Сираков в София.  Той е и reviewer (човек, който дава оценка за статиите) в най-влиятелното списание в областта на неврорентгенологията – American Journal of Neuroradiology, което също е голям успех за България.

В Центъра по мозъчно-съдови заболявания д-р Сираков идва още като студент в трети курс. Първоначално само наблюдава работата на проф. Станимир Сираков. Постепенно започва да поема част от задачите, а днес вече може да се справи сам с 80% от случаите, които се третират. (Публикация на zdrave.net)

Кой е д-р Сираков?

Д-р Александър Сираков е роден през 1991 г. във Враца. Завършва средното си образование през 2010 г. в Природоматематическа гимназия „Акад. Иван Цанов“ – Враца с интензивно изучаване на английски език. През 2016 г. завършва Медицински университет – София. От началото на 2017 г. е лекар-специализант по образна диагностика и интервенционална неврорентгенология в УМБАЛ „Свети Иван Рилски“ – София. През 2021 г. придобива специалност по Образна диагностика. 

Д-р Сираков има забележителна научна дейност в краткия си професионален път, доказателство за което са проведените редица специализации, стажове и курсове по интервенционална неврорентгенология в Щутгарт, Париж, Новосибирск, Буенос Айрес и др. Общият брой научни трудове за целия творчески период до този момент на д-р Сираков обхваща 50 научни публикации на български и английски език, един дисертационен труд, една монография на български език и един сборник на английски език. Събирателната книга на английски език е първият в света референтен сборник за лечение на мозъчни аневризми, в който участие вземат световно признати имена в областта на интервенционалната неврорентгенология. Доказателство за прецизност, изобретателност, изградено аналитично мислене и способност за самостоятелно систематично разработване на конкретни научни резултати на д-р Сираков са научните му статии, публикувани в издания с общ импакт фактор 110,374. Забелязаните цитирания са над 130, като над 95 % от тях в специализирани международни издания, реферирани в Web of Science и SCOPUS. 

Постоянният му стремеж към усъвършенстване, съчетан с упоритост и задълбоченост, намират своя израз в активното му членство в Българската асоциация по радиология, Българския лекарски съюз и European Society of Radiology. Д-р Александър Сираков е редактор в списанията Interventional Neuroradiology, Cardiovascular and Interventional Radiology (CVIR) – Journal – Направление Невроинтервенции, JVD Neurovascular Diseases Section, Frontiers in Stroke, Frontiers of Neurology, както и гост-редактор на международен сборник на тема „Advances in Flow-diversion for cereberal aneurysms“. Участвал е като лектор в 12 Workshops в чужбина и 4 в България. Съавтор е в 16 глави от ръководството „The ABC Aneurysm Casebook“, 6 глави в „The Arteriovenous Malformations and Fistulas Casebook“ и 1 глава в „The Ischemic Stroke Casebook“, издадени от Springer.

Носител на наградата "ПИТАГОР" на МОН за млад учен в областта на науките за живота и медицината за 2023 година.



Лекарят, оперирал мозъка на дете през крака, взе диплома, която имат само още 35 медици в света 

Лекарят от УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ доц. Станимир Сираков и възпитаник на МУ-София, който извърши уникална операция на мозъка на 10-годишно момиченце през артерия на крака му, вече има европейска диплома по неврорентгенология, която се присъжда от новосформирания Борд по невроинтервенции, съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение.Така д-р Сираков става един от общо 36 медици от цял свят, които са удостоени с този документ. 

Прочети още...

Целта на дипломата е да отличи тези специалисти, които имат опита и квалификацията да се занимават с ендоваскуларно лечение на най-сложните и комплексни мозъчно-съдови заболявания. За да получи дипломата, всеки от тези медицински специалисти е трябвало да покрие редица критерии. Самият изпит е продължил 2 дни.

Първият е бил посветен на теоретичната подготовка и е включвал тест с писмена част. През втория ден явяващите се кандидати е трябвало да работят по различни медицински казуси пред 7- членна комисия и да дискутират индикации и методи на лечение.

Новопридобитата диплома дава възможност на доц. Сираков, след кратък пробен период, да работи в който и да е от големите центрове в Европа, където се правят ендоваскуларни процедури.

„На практика с тази диплома съм сертифициран и признат невроинтервенционалист в Европа“, обяснява доц. Сираков. Въпреки новите хоризонти, които отваря пред него ценният документ, той няма намерение да напуска България.

„Напротив, в момента сме подали документи УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ да стане един от акредитираните центрове в Европа, където се провеждат обучения за невроендоваскуларни процедури. Ако това стане, ще сме единствени в целия източноевропейски регион, което е голямо постижение както за българската медицина, така и за българските пациенти“, добавя младият лекар.

Д-р Станимир Сираков е роден на 24 октомври 1984 година в Кърджали. Завършва медицина през 2009 г. в МУ-София със специалност „Образна диагностика“ и „Интервенционална неврорентгенология“. От 2011 г. е част от екипа на болница „Св. Иван Рилски“ и вече е ръководител на сектор „Интервенционална рентгенология“ в отделението по образна диагностика. Младият специалист е един от малкото лекари в страната, извършващи високоспециализирани животоспасяващи процедури при мозъчни аневризми и облитериране на мозъчни и гръбначномозъчни артериовенозни малформации. Заради уникалната мозъчна операция на 10-годишното момиченце през артерия на крака му, д-р Сираков получи National Medical Awards или т.нар. „Медицински Оскар“.

Само за 2019 г., заедно с екипа си от Референтния център по мозъчно-съдови заболявания в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, д-р Сираков има извършени 17 операции на артериовенозни малформации (АВМ) и са третирани по ендоваскуларен метод над 90 мозъчни аневризми. Преди няколко месеца, заедно с проф. Шарбел Монайе от Франция, той извърши две уникални операции на деца с много тежки АВМ, които иначе трябваше да заминат за лечение в чужбина.

Неврохирург от светована класа се завърна да оперира у нас 

Проф. Венелин Герганов е старши лекар (Leitender Oberarzt) в Клиниката по неврохирургия на Международния Институт по Невронауки (International Neuroscience Institute, INI) в Хановер. Съвсем отскоро той оперира и в УМБАЛСМ „Н.И. Пирогов“, София.

Проф. Герганов е роден през 1970 г. завършва медицина в МУ – София през 1996г. Специализира неврохирургия в „Александровска“ болница и МБАЛ „Св. Иван Рилски“. През 2006 заминава за Германия, където продължава да работи.

Въпросите и отговорите вижте в интервюто на LexMedica News ТУК

Кръстиха на проф. Николай Цанков остров на Антарктида

Остров, който е част от Данеброговите острови в рамките на Вилхемският архипелаг от Антарктида, вече носи името на българският дерматолог чл. кор. проф. д-р Николай Цанков. Островът е дълъг 625 м и широк 216 м., площта му е 9.28 хектара и е почти изцяло покрит със сняг.

Проф. Цанков участва вече в 5 антарктически експедиции и поставя началото на българската програма за изследване на кожата на Южния полюс при едни от най-екстремните условия на Земята. Той отива на първата си експедиция с идеята да изследва слънчевата радиация.

Кой  всъщност е проф. д-р Николай Цанков?

През 1968 година  завършва Медицина в Медицински Университет – София, а през  1976 година придобива специалност по дерматология и венерология.

Защитава кандидатска дисертация: “Клинични, лабораторни и терапевтични проучвания при пациенти с алергия към пеницилин и ампицилин” през 1979 г. Същата година заминава да специализира в Clinic of Dermatology and Venereology – Paris.

През 1995 г. защитава докторска дисертация. “Лекарствена терапия на пациенти с псориазис вулгарис – рискове и переспективи”. Следващата година- 1996 става професор, а през 2008 г. член-кореспондент на БАН.

 2005 – Лекар на годината. През същата година е включен в “Caring Physicians of the world”на Световната Медицинска  Асоциация – един от 65-те избрани лекари от целия свят и първият в този списък от България;  

 2013 – Носител на годишната награда на ILDS (International League of Dermatological Societies);

Почетен председател на Българско Дерматологично дружество;

 Член на Български Антарктически съюз и участник в 5 антарктически експедиции.

Вижте ТУК гостуването му в студиото на бТВ и неговият разказ за Антарктида.

Д-р Ваньо Везиров - Медикът -иноватор 

Той се дипломира през януари 2020. На церемонията той се качи два пъти на сцената. Веднъж,  за да получи дипломата си за лекар. И втори път – за да получи награда за иновации в медицината. Получи я лично от посланика на Швейцария у нас Н.П. Мюриел Берсе Коен.

Той се казва д-р Ваньо Везиров. Медикът-иноватор.

Защо го оценяваме като успял още в подножието на кариерната стълба?

Прочетете интервюто с него и ще разберете.

Д-р Александър Стратев, анестезиолог - реаниматор и богослов: В реанимация няма атеисти

Д-р Александър Стратев е завършил Втора английска гимназия "Томас Джеферсън“ и Медицински университет – София. Отличен е с годишната награда на МУ-София на името на проф. Асен Златаров за „Високи постижения в овладяването на медицинската наука“. Специализант по „Анестезиология и Интензивно Лечение“ от 2015 година. Редовен докторант към Катедра по „Анестезиология и Интензивно Лечение“ от 2016 година. Преподавател (асистент) към Катедра „Анестезиология и Интензивно Лечение“ от 2020 годна. Студент в Богословски факултет при СУ „Климент Охридски“ от 2020 година.   

интервю на offnews.bg с д-р Стратев

Един българин в Окфорд

Д-р Иван Койчев завършва медицина в Медицински университет – София. След получаването на медицинската си степен в София, решава да направи докторска степен, преди да продължи със специализацията. Специализира в Манчестър при професор Бил Дикин. След това се присъединява към схемите за обучение по психиатрия в King’s College London.

Научният му фокус е върху невродегенеративните заболявания.

Област на изследване - Определяне на ранните биомаркери на заболяването при деменция.

Прочети още

Интересува се от разработването на нови методи за лечение на невропсихиатрични разстройства. „Открих, че деменцията е областта, в която мога да видя как основни научни открития се използват в клинични интервенции“, споделя д-р Койчев. В настоящия момент Д-р Койчев е лекар специалист по невропсихиатрия в Университетската болница „Джон Радклиф“ в Оксфорд и клиничен лектор по психиатрия, Катедрата по психиатрия на Оксфордския университет, Обединено кралство.

На тазгодишния Софийски фестивал на науката 2020, д-р Койчев представи новите технологии за установяване и проследяване на деменцията, преди тя да започне да нанася разрушителен ефект, както и какво може да направи всеки, за да понижи риска за себе си. 

Разказ за смелост и упорит труд, които дават резултат

Млада жена пропътува хиляди километри, за да сбъдне мечтата си - да се грижи за здравето на българските полярници на Ледения континент. Тя е млада, красива и безстрашна. Придружава учените, докато ходят по опасните ледници и винаги е готова да помогне. Тя завършва Медицинския универистет в София. От 2012 г. работи в Клиниката по детска анестезиология и интензивно лечение в „Пирогов”. Обожава предизвикателствата и затова решава да стигне до най-студеното място на планетата. Репортаж на NOVA за д-р Албена Атанасова.

Медицински "Оскар" за млад лекар заради уникална операция на дете 

Медицински оскар получи младият български лекар д-р Станимир Сираков. 32-годишният медик се прочу с няколко уникални за България операции. При едната извърши мозъчна операция на 10-годишно дете през артерия на крака му, съобщава NOVA

Д-р Валентина Михайлова- една успяла българка в Лондон

Съдбата й определя живот на три континента- Европа, Африка и Северна Америка, преди трайно вече да се установи в Лондон. Валентина Михайлова от Видин работи в една от известните лондонски болници, има две дипломи за завършено висше медицинско образование- българска от МУ-София и американска и говори пет езика. От нея се интересуват и английските медии- с една дума, определено може да се каже, че е успяла в живота. Репортаж за БНР

Д-р Калина Бачева: Върнах се в България, за да уча медицина, но ще специализирам дерматоалергология в Италия

Д-р Калина Бачева е доктор по химия с диплома от университета в Модена, Италия и е завършила семестриално медицина в Медицински университет - София през 2017 г. Д-р Бачева е студентка на проф. Тодор Попов и проф. Георги Тодоров и партньор в клиничните проучвания на д-р Антонио Лонго. Д-р Лонго е изобретателят на метод за лечение на хемороиди с механичен ушивател (1993), който за първи път е приложен в България през 2015 г. в Клиниката по хирургия на УМБАЛ „Александровска” от италианския хирург с подкрепата и организацията на д-р Кали Бачева. Докато следва химически науки в Модена, д-р Бачева работи като модел на големи италиански модни къщи, а докато учи медицина в МУ-София, създава медико-диагностичната лаборатория „КариЛАБ“- 2008 филиал на италианското дружество Тest. 

Интервю с д-р Бачева 

Професия: Уролог

Годината е 2020, а роботизираната хирургия вече е част от съвременното оперативно лечение. Технологията осигурява прецизност при работа и щади пациента, което спомага за многократно по-бързото му възстановяване след операция. Една от най-модерните медицински специалности е урологията. Отвъд традиционните процедури специалистите по урология в България имат възможност да работят с лазерна и роботизирана апаратура. С такава технология разполага "Аджибадем Сити клиник МБАЛ Токуда", където начело на отделението по урология е д-р Калоян Давидов. От края на 2018 г. екипът му работи с най-прецизната хирургична техника - роботът Da Vinci. 

Материал на вестник Капитал